Gospodarstwo Rybackie Przygodzice
Karp
Gospodarstwo Rybackie Przygodzice
Staw
Gospodarstwo Rybackie Przygodzice
Staw hodowlany

Gospodarstwo Rybackie Przygodzice

Gospodarstwo Rybackie w Przygodzicach jest największym obiektem stawowym w Wielkopolsce.

Na 55 stawach (największy z nich to Trzcielin Wielki 111,78 ha) prowadzona jest produkcja karpia w systemie trzyletnim. Gospodarstwo jest całkowicie samowystarczalne w materiał zarybieniowy - wylęg, wycier, narybek i kroczek . Posiadamy około 600 tarlaków. Produkcja ryb towarowych odbywa się na powierzchni około 250 ha. Dominującym gatunkiem jest karp Oprócz niego odławiamy szczupaka, lina i płoć.

Coroczne zużycie pasz - pszenicy, pszenżyta, kukurydzy i jęczmienia wynosi około 800 do 1000 ton.

W drugim i trzecim roku karmienia nie używamy pasz granulowanych, dokarmianie opieramy wyłącznie na zbożach.
Gospodarstwo ma status gospodarstwa rolnego. Część stawów jest własnościowa, reszta wydzierżawiana jest od Agencji Nieruchomości Rolnych.

Najstarszymi gospodarstwami stawowymi w Polsce, pochodzącymi z XII I XIV wieku, które przetrwały do naszych czasów i są obecnie użytkowane, należą Zator i Osiek w okolicach Oświęcimia, Łyszkowice koło Łowicza oraz Milicz i Przygodzice w dorzeczu Baryczy.

W XVIII wieku Przygodzice posiadały 118 stawów i sadzawek, w tym 18 stawów głównych , powierzchnia stawów wynosiła ok. 700 ha. Wiele z tych stawów współcześnie nie istnieje. Przed drugą wojną światową pobudowano kilka nowych stawów, co w połączeniu z powojenną rekultywacją pozwoliło obecnie osiągnąć powierzchnię z XVIII wieku - 700 ha.

© 2017 Gospodarstwo Rybackie Przygodzice. All Rights Reserved.

Please publish modules in offcanvas position.